Informace od ježků

Akce na červen:

4.6.- 8.6.- “Multikulturní týden”

11.6.- 15.6.- “Duhový osmiboj”

14.6.- “Rozloučení s předškoláky” a “Jahodová párty”

21.6. – “Šmoulí show”- těšíme se na prázdniny!!!!

22.6.- rozloučení s účastníky projektu “CČČD” v “Koloniálu” v “Buďánkách” moc se na Vás těšíme!!!!!

 

 

Report za měsíc květen

V prvních týdnech měsíce května jsme se věnovali tématu rodiny- hledali jsme odpovědi na otázky- “co je to rodina?”, “co spojuje členy rodiny?”….., pojmenovávali jsme jednotlivé členy v rodině, upřesňovali si názvosloví členů jako- bratr, sestra, babička, dědeček, sestřenice, teta…..Povídali jsme si o povoláních, která vykonávají rodiče dětí a o dalších známých i méně známých zaměstnáních a jejich atributech. Vyrobili jsme dárečky pro maminky k svátku a naučili se pro ně říkanku, téma jsme uzavřeli písničkou “Muzikantská rodina”, která nás zároveň uvedla do dalšího tématu a tím byla “Hudba”. Představili jsme si nejužívanější hudební nástroje, vysvětlili si způsob hraní na ně a některé si i názorně předvedli- flétna, piano, kytara. Zahráli jsme si hudební pohádku o berušce a vyrobili si vlastní chrastidlo. Hráli jsme na orffovy nástroje i předměty kolem nás. V posledním květnovém týdnu jsme se věnovali poznávání našeho blízkého okolí (zejména parku Cibulka) a poznávání naší republiky a jejich symbolů. Sestavovali jsme naši národní vlajku ze stavebnice “Clik,clak”, kreslili stavby z parku Cibulka. Květen nám rychle utekl a my se těšíme, co nám přichystá červen, i ten bude jistě nabitý zábavou a novými zkušenostmi.

Vaši Ježci

Report z interaktivního programu “Žijeme lesem”

Dnes 29.5. jsme se zúčastnili programu “Žijeme lesem”. Pan lesník Tomáš s námi podnikl cestu parkem Cibulka. Dověděli jsme se spoustu zajímavých věcí o lese i zvířátkách v něm, zvláště jezevcích a liškách, kteří spolu žijí jako přátelé a nikterak si neškodí. Pan Tomáš nám také pověděl, že modřín je velmi prospěšný lesu, protože má hluboké kořeny a tím, že na zimu opadává, tak se nevysiluje jako ostatní jehličnany. A věděli jste, že žaludy na dubu nerostou každý rok, ale tak jednou za 4-5 let?! Také nás seznámil z jehličnatým stromem jménem douglaska, pocházejícím ze severní Ameriky, jehož jehličí voní po citronu….. Zavedl nás na pěknou paseku, kde jsme si zahráli hry s padákem, poznávali zvířátka dle slovní nápovědy a v neposlední řadě jsme si zahráli hru na lišku a jezevce. V lesním altánku se s námi pan Tomáš rozloučil a věnoval nám samolepky s mláďaty jezevce a lišky a také nám daroval knihu ze života lesních zvířátek s krásnými barevnými ilustracemi.  Lesní dopoledne nám příjemně uteklo a park jsme opouštěli s hravou lesní náladou! Ať nám vydrží i do dalších dní!!!!  

Vaši Ježci

Akce na květen:

2.5.- “Koncert v ZŠ Na Popelce”- prosíme o společenské oblečení!!!!!

od 7.5. Školy v přírodě

 pokračování CČČD: možná i čtení v Hájovně v parku Cibulka( upřesníme)

11.5. – čtení s paní Terezou Kohoutovou- přesunuto na 25.5.

17.5.- čtení s paní Lenkou Karasovou- čtení v Hájovně od 10,00 h !!!

22.5.- Den dětí s MČ Prahy 5- prosíme o včasný příchod do Mš!!!!!

22.5.- “Kadeřnický salon” s paní Rybovou ( viz. letáček na dveřích) odpoledne na školní zahradě (při špatném počasí ve třídě Ježků)

23.5.- čtení s paní s Ivanou Ždimerovou

25.5.- čtení s paní Terezou Kohoutovou

29.5.- vycházka do lesa s průvodcem v rámci environmentálního programu “Žijeme lesem”- sportovní oblečení,  akce se platí s osob.konta cca 100,-Kč  Prosíme doplňte si konta!!!!! pozor změna- batůžky ne!!! pití bereme sebou z Mš!!!!

30.5.- školní výlet do Liberce – viz nástěnky čtěte!!!

31.5.- španělské dopoledne, 60,- z osob.konta

1.6.- Den dětí a proužkovaný den!!!!!

Všem maminkám přejeme všechno krásné k jejich květnovému svátku!!!!!!!

 

Report k pyžámkové noci a shrnutí měsíce dubna, akce na květen

Dobrý den, přinášíme Vám report z “pyžámkové noci”. Vyšlo nám počasí, a tak jsme mohli podle plánu vyrazit do Řep na velké hřiště- s klouzačkami, houpačkami, lany, kladinami a posilovacími stroji pro dospělé. Děti si herní prvky moc užily a těšily se na buřtíky, které nám výtečně ugrilovala p.uč. Vlaďka ze Soviček. Když se bříško nabaštilo, bylo třeba uspokojit i dušičku , a tak jsme šli hledat poklad. Pak jsme se ještě chvilku proběhli na zahradě a už nás potom čekali pelíšky a večerní hygiena. Usínali jsme s plyšáčky, které pro nás zanechal v peřině školkový skřítek a ten nám během spaní schoval pod polštář i malou mlsotu( tu jsme hned po ránu samozřejmě zbaštili- nebojte, zoubky jsme si pak vyčistili). Oblékli jsme si čisté prádlo a zasedli k snídani. Zkrátka byli jsme moc hodní a vůbec jsme neplakali, p.uč. nás moc chválili- už teď se těšíme na příště!!! Vaši Ježci

V dubnu jsme se věnovali změnám v přírodě během probíhajícího jara. Poznávali jsme jarní kytičky na obrázcích i při procházkách v parku a na zahrádkách. Učili jsme se je pojmenovávat. Kromě kytiček jsme se učili poznávat stromy jehličnaté a listnaté- tvary listů, plody, tvary a velikosti šišek. Také jsme poznávali rozdíly mezi stromy a keři. V těchto dnech se věnujeme zvířátkům- domácím, lesním, vodním…. Během tohoto období jsme se naučili básničky  o kytičkách a zvířátkách, písničku O ježibabě a Tancující slepici. Malovali jsme vodovkami, skládali z papíru, rozfoukávali barvičky. Opět jsme udělali kus práce a bylo nám dobře. Tak i Vám přejeme krásný prodloužený víkend a v květnu na viděnou!!!! Vaši Ježci

 

Dobrý den, moc Vás všechny zdravíme  po velikonočních svátcích a těšíme se na Vás!!!! V následujícím přehledu uvádíme dubnové akce, které nás ve třídě “Ježků” v nejbližších dnech čekají: 

Akce na duben: 

3.4.- 6.4.- Týden tolerance

4.4.(středa)- “Mámo, táto, pojď si hrát!!! od 8,30h.

10.4.- tvořivá dílna od 9,00h.  s p. Koděrovou, (s osobního konta cca 80,-)- pro nemoc přesunuto na 17.4.

13.4.- pokračování “Celé Česko čte dětem”, tentokrát čtení a muzicírování s p. Filipem Kolacím

16.4. – divadlo v Mš “Zajíček a velká mrkvová záhada”

18.4.- FOTOGRAF v MŠ!!!!!!

20.4.- “Celé Česko čte dětem”- setkání, čtení a povídání babiček Jitky a Viki (stálých účastnic projektu)

26.4.- noční spánek v MŠ(podrobné info a přihlášky na dveřích)

27.4.- “Celé Česko čte dětem”- čtení a povídání s babičkou p. Zavadilovou

Dnes 17.4. jsme měli tvořivou dílnu s p. Koděrovou. Děti formovali samotvrdnoucí hmotu do podoby ptáčka, zdobily ho peříčky a skořápky od pistácií a pak ptáčka usadily do barevného hnízda. Nádherné výtvory si děti odnesou domů ve čtvrtek, po následném přilepení a úplném ztvrdnutí hmoty. Foto, jak ptáčci vznikali najdete v následujících dnech v naší fotogalerii. 

 

Poděkování a připomenutí:

Děkujeme za vyfouknutá vajíčka, děti radostně tvoří a ve středu(příp. v úterý, kdo už nepřijde) si odnesete domů na svátky!!!! 

Nezapomeňte zítra(tj. v pondělí) na velikonoční dílny!!!! A ve středu přijďte do MŠ dříve – vědecké pokusy začínají již v 8,00!!!!! Kelímky s víčkem s sebou!!!!!

Pozvánka na prožítí  dopoledne v MŠ na dveřích třídy- všechny srdečně zveme!!!!! Středa  4.4.2018 od 8,30h u Ježků!!!!!!! Těšíme se na Vás!!!!!

Pozvánka na dubnový noční spánek v MŠ- noční spánek se uskuteční ve čtvrtek 26.4., zájemci hlaste se !!!!! viz tabulka a pozvánka na dveřích třídy!!!!( v průběhu příštích dní vyvěsíme!!!)

Report za měsíc březen

Zdravíme Vás s dalším měsíčním shrnutím. Tento měsíc byl bohužel poznamenán velkou nemocností, a tak některé akce byly zrušeny, příp. přeloženy. Děti si v minulých dnech vyráběly pohádkovou knížku(průběžně ji zaplňujeme), četli jsme a vyprávěli pohádky podle obrázků( k této činnosti se budeme průběžně vracet, protože řada dětí chyběla). Probíhalo čtení se seniory ( domluvené termíny byly v řadě případů přesunuty pro nemoc či malý počet dětí- v dubna bude jistě příznivější situace!!!). V uplynulých dvou týdnech jsme naštěstí začali “přibývat”, a tak jsme mohli plně prožívat nadcházející jaro a s ním první kytičky a patrné změny v přírodě ( učili jsme se poznávat a pojmenovávat některé jarní květiny, zpívali jsme jarní písničky a učili se básničky s jarní a velikonoční tématikou). Tento týden si budeme povídat o velikonočních svátcích- jejich symbolu, tradici a zvycích. A budeme dokončovat zdobení vyfouknutých vajíček, aby jste si mohli domů odnést malou “jarně-velikonoční zahrádku”. Tak Vám všem tímto přejeme krásné svátky jara a snad konečně i trochu sluníčka!!!!! A za měsíc se zase ozveme!!!     Vaši Ježci

Report za měsíc leden

Jak bylo výše publikováno s dětmi jsme se bavili o zvířátkách, jejich přezimování, nutnosti ochraňovat přírodu, péči o zvířátka a ptactvo během zimy, zmínili jsme se o třídění odpadu a jeho dalším zpracování. Naučili jsme se některá nová slova jako- recyklace, sběrný dvůr….Děti dokázaly vysvětlit, proč jsou důležité stromy a co je to “les”. Naučili jsme se říkanku o lese, o krmítku, písničku o ptáčcích. Vyrobili jsme si – s odpad. materiálu popelnici, s papíru krmítko pro ptáčky a krmelec pro zvěř. V uplynulých dnech jsme navázali tématem “zimy”- naučili jsme se říkadlo o oblečení, písničku s ukazováním “Mráz”, “upletli” jsme si svetr a vyfoukali brčkem “mrazivé okénko”. V neposlední řadě jsme vypracovali i několik pracovních listů- na zrakové vnímání a matematické představy. I v tomto měsíci pokračuje projekt “CČČD”- navštívila nás babička Ivanka.  Také jsme se zúčastnili několika programů, které v MŠ proběhly- “Vzpoura úrazům”, “Bezpečnostní průprava”, liška Mia, multikulturní program s Chris o Kongu, “zimní hrátky….”aj. Nezapomeňte se podívat do naší fotogalerie!!! A na závěr přejeme všem, kdo odjíždějí na hory, krásné prázdniny a hodně sněhu!!!!! A za měsíc se znovu ozveme s dalším reportem!!!! Vaši Ježci 

Akce na únor, březen:

1.2.- “Hračkobraní” u Ježků ( viz.výše a dveře třídy)

5.2.- 9.2.- “Jarní prázdniny”

12.2.- interaktivní program “Náš les”

14.2.- “Masopustní karneval”, přijde nám zahrát dudáček

22.2.- zveme všechny rodiče na třídní konzultace (viz. tabulka na dveřích třídy)

23.2.- pokračování CČČD, tentokrát s babičkou Ivankou a zimně- sportovní pohádkou!!!

1.3. – jdeme do městské knihovny na pořad- “Pohádky z pařezové chaloupky a lesa Řáholce” – aby to nebylo ostatním líto, akci jsme odvolali, protože řada dětí se pro nemoc nemohla zúčastnit a navíc ani mrazivé počasí výletu nepřálo!!! Děkujeme za pochopení a omlouváme se!!!!! 

2.3. – březnové čtení- poprvé s dědečkem Václavem!!!

7.3.- jdeme s dětmi do ZŠ, zkusit si školu na nečisto

9.3.- čtení s p. Komendovou- pro nemoc odloženo

12.3.- interaktivní program “Jak roste chleba”- ze zdravotních důvodů lektora přesunuto na 14.3.

27.3. – setkání s “Dravci a sovami” 

28.3.- vědecké pokusy s překvapením ( prosíme o kelímky s víčkem!!!!!)

Dobrý den, moc Vás zdravíme po prázdninách, věříme ,že jste si užili sněhu a sluníčka, protože jak to tak vypadá v Praze se asi sáňkovat nebude!!! Před prázdninami jsme s dětmi prožili příjemné dopoledne plné hraček- “Hračkobraní”. Děti si přinesly svou oblíbenou hračku a všem ostatním se jí snažily představit, protože každá z nich má svůj příběh- někdy docela obyčejný, někdy dobrodružný a napínavý a jindy zase tajuplný, ale pro všechny je společné to že byly vysněným a splněným přáním. Hračky si děti vzájemně půjčovaly a zkoušely, fotily se s nimi a samozřejmě si s nimi hrály. Taky si s nimi zahrály “kouzelný šátek” – dali jsme hračky dohromady a pak je přikryli neprůhledným prostěradlem a děti pak jen pomocí hmatu poznávaly, jakou hračku mají v ruce….Povídali jsme si i o tom z jakých materiálů můžou být hračky vyrobeny a prohlíželi jsme si nejstarší a staré hračky na obrázcích. Také p. učitelky mluvily o svých hračkách a jejich příběhu, dětem je donesly ukázat, takže si je mohly prohlédnout a osahat. Na závěr si děti mohly vyrobit “hračkový obrázek”( viz. fotogalerie). Všichni jsme prožili uvolněné a milé dopoledne!!!

Dnes 14.2. jsme s dětmi prožili masopustní karneval.Všichni včetně p. uč. přišli v maskách. Nafukovali jsme balónky, foukali bubliny z bublifuku a tancovali  na dětské “pohádkové trháky”. Také jsme si povídali, co je to masopust a jakou má tradici a proč ho lidé pořádají a k jakým svátkům se váže. Krásné dopoledne jsme zakončili společným setkáním s ostatními kamarády v tělocvičně- a všem nám přišel zahrát na dudy, zazpívat staročeské písně a povědět dudáckou pohádku, úžasný p. Švec. Zpívali jsme a nakonec i tancovali o sto šest!!!! A na závěr jsme si mohli sáhnout i na dudy!!!!! Bylo to fajn a užili jsme si to!!!!!  Vaši Ježci

Report za měsíc únor

V tomto měsíci jsme se konečně dočkali sněhové nadílky, i když jen na pár dní. Využili jsme alespoň těch pár dnů k hrátkám se sněhem a “lopatování”.Sněhu bylo tak málo, že jsme se nemohli ani koulovat natož stavět sněhuláky, a tak jsme si sněhuláky nakreslili a v tělocvičně jsme se zkoulovali papírovými koulemi. Povídali jsme si o zimních sportech a probíhající zimní olympiádě, v závěru měsíce jsme se pak zabývali bezpečností a ochrannými pomůckami při sportování. Naučili jsme se několik říkanek a písniček, překonávali jsme překážky v tělovýchovných činnostech a zahráli jsme si i na “paralympiky”. Kreslili jsme lyžaře v pohybu, tiskali olympijské kruhy, zdobili zimní kulichy….Uvolňovali jsme si ruku grafomotorickými cvičeními a v neposlední řadě jsme vyprávěli a následně sestavovali “zimní příběh”. Také jsme se zúčastnili interaktivního programu “Náš les”,  uspořádali “Hračkobraní” a karneval(viz výše). Prožili jsme měsíc aktivně a s řadou netradičních zážitků!!!! Uvidíme, co přinese  březen!? Tak zase za měsíc……mějte krásné dny!!!!    Vaši Ježci 

Protože se blíží svátky jara- velikonoce, prosíme Vás v této souvislosti o 2-3 ks vyfouknutých vajíček na velikonoční výrobky!!!!! Vajíčka můžete nosit už v těchto dnech!!!! Děkujeme 

Také prosíme o vyplnění docházky Vaších dětí v době školních prázdnin- 29.3, 30.4., 7.5.- rozpis na dveřích třídy !!!!  Děkujeme