Informace od Zajíčků

 

Milí rodiče,

máme tu poslední dva dny školního roku a rády bychom Vám poděkovaly za Vaši vstřícnost a spolupráci během celého roku.

Všechny děti ušly obrovský kus cesty a budeme se s nimi jen nerady loučit. Některé děti odcházejí do školy, některé do běžných tříd naší mateřské školky a ve třídě nám zůstanou jen čtyři děti. Od září přivítáme v naší třídě Zajíčků 7 nových dětí.

Školákům a “přecházejícím” dětem přejeme, aby si našli nové kamarády, aby měli chápavé a vstřícné paní učitelky a pány učitele, aby pro ně byla školní léta radostná.

Přejeme Vám i Vašim dětem, abyste během prázdnin nabrali mnoho sil, získali spoustu zážitků a hlavně si odpočinuli. Buďte zdraví, spokojení a šťastní. 

Těší se na Vás paní učitelky a asistentky Ája, Verča, Lucka a Renata

 

 

Milí rodiče, milé děti,

do konce roku je to už jen co by kamenem dohodil a tak honem s přísunem dalších informací za uplynulé cca 2 týdny.

Nejprve začneme událostmi živějšími, těmi z minulého týdne. Ve školce probíhal Duhový osmiboj, každý den jsme se s dětmi účastnili sportovního klání. Děti byly rozděleny ne čtyř kategorií – mladší a starší chlapci a mladší a starší děvčata. A naše děti se opravdu snažily! Běhaly sprint i maraton, skákaly v pytli, do dálky i přes překážky, házely do dálky… Poslední den proběhlo na zahradě vyhodnocení – byli odměněni vždy tři nejlepší závodníci v kategorii, ale medaili dostali všichni závodníci.

 

Milí rodiče, milé děti,

opět se Vám hlásíme na konci dalšího měsíce, abychom se s Vámi mohli podělit o radosti v naší třídě.

Přestože počasí během uplynulých dnů nebylo ideální, snažili jsme se chodit ven skoro každý den. Občas jsme stihli přiběhnout do školky ještě před prvními kapkami, někdy nás však pár kapek i zalilo. Možná i proto nám děti během roku povyrostly…. Stále objevujeme nové cestičky v Cibulkovém lesoparku, občas se nám podaří zahlédnout projíždějící vlak, v rybníku hledáme čolky a pozorujeme kačenky,…., zkrátka každý den zažíváme něco zajímavého. A to nejen mimo areál školky, ale i přímo v ní.

Ve středu v uplynulém týdnu proběhl na zahradě MŠ Indiánský den. Několik týdnů předem jsme si vyráběli čelenky s peříčky, ráno si pak ruce ozdobili krásným tetováním. A takto jsme vyrazili plnit úkoly na indiánskou stezku. Jezdili jsme na konících, strefovali se míčky do terčů, stavěli puzzle s obrázky Indiánů a týpí, poznávali náplň chrastítek. Za každý splněný úkol jsme dostali razítko do připravené kartičky. Ty si pak děti spolu s čelenkami odnesly domů.

O den později jsme se zúčastnili sportovního dopoledne s Pupáskem.  Děti pod vedením sportovního trenéra opět plnily různé úkoly a za každý dostaly razítko do kartičky. Byli jsme mile překvapeni, jak se všechny děti s radostí a elánem pouštěly do každého úkolu. A účastnily se opravdu všechny!

Když už nám počasí nedovolilo vyrazit ven, šli jsme si s dětmi zařádit do tělocvičny. Děti si hrály v kuličkovém bazénku, jezdily na skluzavce, zajezdily si na rotopedu, zaskákaly si na obřích míčích – zkrátka každý si našel nějakou zábavu.

Ve třídě děti s oblibou staví hrady, věže a silnice pro auta z molitanových kostek. A někdy si na nich i pohoví, když jsou po práci unavené.

Ale kromě hraní samozřejmě pracujeme. Některé aktivity probíhají ve skupině, v kroužku – a to nám jde opravdu parádně! – některé individuálně u stolečku. Máme z dětí velkou radost!

Na konci měsíce se s námi rozloučila naše asistentka Veronika, tak budeme do konce roku “válčit” jen ve třech. Verunce přejeme, ať se jí v nové práci líbí.

 

 

 

Milí rodiče, milé děti,

ze čtvrtka na pátek jsme prožili spolu s několika dětmi pyžámkovou noc a rády bychom se s vámi podělily o zážitky.

Ze sedmi původně přihlášených dětí nakonec ve školce nocovaly jenom tři, programu se do večerních hodin zúčastnily ještě dvě děti, ale na noc odešly spát do svých pelíšků. Věříme, že příští rok už se přidají další “mazáci”.

Dopolední program proběhl podle pravidelného režimu a po odpoledním odpočinku nám začalo to správné dobrodružství. Nejdříve jsme hledali cestu k pokladu podle barevných fáborků. Cestou jsme plnili úkoly a pak jsme opravdu našli poklad!

Po takové námaze jsme si zasloužili chvilku odpočinku ve třídě s pohádkou o Krtkovi v ZOO a pak znovu vyrazili ven, tentokrát na zahradu, kde jsme si zapálili oheň a opékali buřtíky. Dřevo jsme si nasbírali už den předem v lese. A jako správní zálesáci jsme opékali na ořezaných prutech, žádné kovové vidličky!

Pak už nás čekala příprava do postýlek – zoubky, pyžámka, dáreček z peřiny a pohádka na dobrou noc. A hurá do postýlek. Děti noc zvládly opravdu moc dobře a máme z nich velkou radost. Ráno se děti probudily s úsměvem na tváři, to byla krásná odměna! A ani se nám nechtělo z vyhřátých pelíšků, tak jsme si ještě chvilku povídali, trošku i zařádily a to už na nás čekala snídaně, kroužek, svačinka a výlet za zvířátky na Anděl.

Po obědě si děti vyzvedly maminky a možná si jely dát domů malou “chrupku” po pestrém týdnu.

Pyžámková noc proběhla bez nejmenších problémů, opravdu jsme si společně strávenou noc užili a těšíme se na další společně strávené chvíle.

 

Milé maminky,

 

přejeme Vám k Vašemu nedělnímu svátku všechno nejlepší, ať Vám děti dělají jen samou radost!

 

Milí rodiče, milé děti,

za posledních 14 dnů se s událostmi roztrhl v zajících pytel! Není pomalu dne, abychom něco nepodnikli, někam nezajeli, něco nezažili.

A úterý bylo pro nás zase naprosto vyjímečné. Vyjeli jsme totiž s dětmi metrem na Českomoravskou do Dinoparku.

Z počátku se děti tvářily trošku nedůvěřivě, po pravdě řečeno některé přímo vyděšeně, ale během chvilky své obavy překonaly a pozorovaly pravěké giganty s opravdovým nadšením. Na některé z nich si mohly děti sáhnout a podrbat je za krkem, na některé vylézt, vyzkoušely si práci archeologů na pískovišti…. Nezapomeňte se podívat do fotogalerie, fotek máme opravdu hodně!

 

 

Milí rodiče,

pyžámková noc se nezadržitelně blíží a tak Vám v odkazu níže posíláme podrobnější informace. Případné další dotazy Vám rády zodpovíme ve třídě.

PYŽÁMKOVÁ NOC

 

Milí rodiče, milé děti,

nedá nám to, a hned na Vás musíme vychrlit radostné zážitky z dnešní vyhlídkové jízdy historickou tramvají.

Přestože jsme si původně mysleli, že pojedeme opravdu tou starou tramvajkou s dřevěnými lavicemi, tak jsme nakonec jeli trošku modernější tramvají – ne tedy tramvají prapraprabbičkou, ale jen babičkou. Ale to nám vůbec nevadilo, alespoň jsme ji nemuseli cestou opravovat nebo dokonce tlačit.

Pan řidič nás vezl po trase Kotlářka – Anděl – Karlovo náměstí – Masarykovo nádraží – Náměstí Republiky – Malostranské náměstí – Anděl – Kotlářka. Občas někde zastavil a ukázal nám pražskou zajímavost. No nás spíše zajímal okolo projíždějící zametací vůz, houkající sanitka nebo plující parník, ale stejně jsme si jízdu báječně užili.

Děti byly, jak už jsme tomu zvyklí, naprosto úžasné, vzorně seděly celou hodinu na sedadlech a sledovaly šrumec okolo.  A proto jsme přidali bonus a z vyhlídkové jízdy zamířili do Řep do lesoparku Fialka, kde se děti vyběhaly, vyřádily, vyjezdily na klouzačce a lanovce….

No zkrátka jsme měli další super den! Radujte se s námi!

 

30.4.2019

Milí rodiče, milé děti,

chtěli bychom se s Vámi podělit o zážitky z celodenního výletu do ZOO.

Před školkou na nás čekaly dva mikrobusy od společnosti Handicap Transport, které nás zavezly až před samotný vstup do ZOO. Po krátké poradě jsme vyrazili do horní části ZOO, kde jsme viděli opice, netopýry, lední medvědy, vydru, hrochy, slony, antilopy a žirafy.

Poté jsme si dali oběd z vlastních zásob a pokračovali do spodní části ZOO. Tady jsme si prohlédli lachtany, tučňáky, supy a zamířili do dětského koutku.  Děti se spolu s Luckou povozily v minitramvaji a pak jsme se vydali směrem do dětské ZOO, kde děti nakrmily domácí zvířátka speciálně zakoupenými pamlsky a dokonce si mohly vlézt přímo ke zvířátkům do výběhu.

No  a pak už se čas naplnil a museli jsme se vydat zpátky k přistavenými mikrobusům a hurá zpátky do školky.

Musíme děti opravdu pochválit, po celý výlet byly prostě úžasné. Nejenže se o zvířátka zajímaly a nadšeně je pozorovaly, ale po celou dobu vzorně chodily. Neměli jsme jedinou “špatnou chvilku”. V naší třídě máme zkrátka jen samé šikovné děti!!!!

Výlet do ZOO máme za sebou a ve čtvrtek nás čeká projížďka historickou tramvají. Tak ať nám vyjde počasí stejně tak jako v ZOO!

 

 

28.4.2019

Milí rodiče, milé děti,

tak dlouho jsme se všichni těšili na Velikonoce a ani jsme nemrkli a jsou fuč!!!

Na svátky jara jsme se chystali opravdu poctivě. Zaměřili jsme se na symboly jara a chtěli jsme, aby se děti mohly pochlubit svými výrobky.  Nejenže jsme vyráběli slepičky a ovečky, zdobili vajíčka různými technikami, ale chtěli jsme si vyrobit i střapaté panáčky. Bohužel se nám nepodařilo včas oživit pšenici, a tak měli panáčci na hlavičce před Velikonocemi stěží jeden nebo dva vlasy.

Velikonoční tematice jsme se věnovali i v rámci komunitního kruhu a pohybových aktivit. Naučili jsme se koledu Ben, Ben, Ben a doufáme, že ji děti při koledování rodičům i prarodičům odříkaly.

Těsně před Velikonocemi proběhla ve školce dílna. Děti si spolu s rodiči mohly ozdobit vajíčka, vyrobit zajíčky, ovečky, slepičky, ale mohly si i uplést pomlázku. Bohužel z naší třídy se této akce nikdo nezúčastnil.

Minulý týden jsme se začali věnovat tématu zvířátek. Naučíme se je rozeznávat, poznáme kde žijí a čím se živí, naučíme se pojmenovat mláďata. A aby se nám nové informace lépe vstřebávaly, pojedeme v úterý na celodenní výlet do ZOO. Máme zajištěnou dopravu tam i zpět dvěma mikrobusy a prosíme Vás, abyste přišli do školky včas, na nikoho nemůžeme čekat. Podrobné informace naleznete na dveřích do třídy.

Minulý týden jsme zažili první letní dny, snažili jsme se trávit hodně času venku. Chodíme do lesa, do parku, na různá hřiště. Ven si bereme pití, abychom dětem zajistili pitný režim. Obracíme se na rodiče s prosbou o letní oblečení – trička s krátkým rukávem, lehké kalhoty i boty. Děti venku hodně běhají, zima jim určitě nebude.

Užívejte si spolu s námi první teplotně letní dny!!!!

 

 

31.3.2019

Milí rodiče, milé děti,

březen je za námi a spolu s ním i nejrůznější akce.

Nejvíce se dětem určitě líbila masopustní veselice. Většina dětí si přinesla svoje masky, ale i ty, které pozapomněly, nemusely být smutné, a nějaké masky jsme jim našli. A tak jsme si šli užít veselici s dudákem v tělocvičně. Dudák nám vyprávěl veselou pohádku, k tomu zahrál spoustu písniček a děti z něho nemohly odtrhnout oči a spolu s ním si zazpívaly.

Dále jsme se spolu s nejmenšími dětmi z ostatních tříd zúčastnili divadelního představení o lesních zvířátkách. Děti opět ani nedutaly, některé se zapojily do děje a mohly si za doprovodu housliček zazpívat známé písničky.

Na konci března jsme si udělali dlouhý “vejšlap” za ovečkami do Jinonic. Vzali jsme s sebou suché pečivo a děti ovečky krmily. Kromě obrovského berana a oveček děti obdivovaly i několik jehňátek. Cestou se podívaly do jeskyně, prošly si pískovcovou stezku, proběhly se a unavené po obědě do jednoho usnuly.

Dále jsme podnikli výlet vláčkem na Anděl a odtud autobusem do školky. Přestože byly děti ušlé, vzorně v autobusu stály a nechaly sednout starší spolucestující.

V průběhu března jsme se  v rámci komunitního kruhu zaměřili na téma rostliny. Děti se učily poznávat stromy, keře, byliny, rozeznávat listnáče od jehličnanů, seznámily se se zahradním nářadím… Během procházek po okolí školky jsme si rostliny ukazovali. Zkusili jsme zasadit semínka rostlinek do květináče a děti je každý den zalévají – a už nám vylezly první lístky!

Při pohybových aktivitách jsme si hráli různé hry na “kytičkové” téma, při výtvarce vyráběli květinky a stromečky nejrůznějšími technikami, při hudebce  jsme o kytičkách zpívali.

A vzhledem k blížícím se Velikonocům se začneme věnovat přípravám na svátky jara – budeme vyrábět velikonoční dekorace, péct mazance, celá rodina se můžete zúčastnit velikonoční dílny. Kromě toho plánujeme na konec dubna celodenní výlet do ZOO a samozřejmě budeme chodit hodně ven.

Tak si spolu s námi užijte velikonoční těšení!

 

 

3.3.2019

Milí rodiče, milé děti,

máme tu březen, blíží se svátky jara a nás čeká v úterý MASOPUST!!!! Prosíme Vás, abyste dali dětem masku, zúčastníme se spolu s dětmi z ostatních tříd masopustního reje v tělocvičně.

Únor byl pro nás všechny značně náročný, hlavně ze zdravotních důvodů. Jak jsme již psali v únorové zprávě, nemoci se u nás střídaly a skolily postupně všechny děti. Naštěstí máme odolnou paní učitelku Alenku a asistentku Lucku, ty jen tak něco nezlomí!

Od poloviny února se věnujeme střídání ročních období, teď právě se učíme o jaru. Povídáme si o symbolech jara, poznáváme jarní kytičky, zpíváme písničky a cvičíme při nich. Na nástěnkách si můžete prohlédnout, jak se Vaše děti činí při výtvarné výchově, ve fotogalerii se podívejte, jak děti “řádí” venku.

Ven chodíme každý den a pokud bude hezky i odpoledne, budeme s dětmi chodit na zahradu i po odpolední svačině. Začneme zase jezdit na kolech, hrát si na písku, užívat si jarního sluníčka. Tak ať ho je co nejvíc!!!

6.2.2019

Milí rodiče, milé děti,

již od počátku ledna se k nám prostřednictvím sdělovacích prostředků dostávaly informace, že všude kolem nás řádí chřipková epidemie. A taky to tak bylo, ostatní třídy zely prázdnotou, ale naše třída statečně odolávala. Během posledních třech týdnů  je však i naše třída poloprázdná, děti skolily viry, bakterie,…. a nemoci se stále šíří nejen mezi dětmi, ale i mezi dospělými. Prosíme Vás, rodiče, pokud jsou děti nachlazené, nechte je pár dní doma, aby zbytečně nenakazily zdravé děti ani paní učitelky.

Po polovině ledna jsme opustili téma dopravních prostředků a nyní si povídáme o hudbě. Ukazujeme si běžné, ale i méně známé hudební nástroje na obrázcích i ve skutečnosti, posloucháme jejich zvuk, jednoduché hudební nástroje si i vyrábíme.

Posledního ledna přijela na naši zahradu sanitka. Pan záchranář děti zábavnou formou seznámil s jejím vybavením, děti si vyzkoušely zahřívací fólii, dýchací masku, mohly si lehnout na lehátko, sedly si za volant…. A to vše i proto, aby zjistily, že se v sanitce nemají čeho bát a v případě nutnosti transportu do nemocnice nebudou v takovém stresu.

Každých 14 dní nás také navštěvuje pejsek Artuš v rámci canisterapie. Paní lektorka je velice zkušená, s dětmi pracuje individuálně, přesně podle jejich potřeb. Děti se na každé setkání s Artušem opravdu těší.

V novém měsíci buďte zdrávi a užívejte si Ladovskou zimu, je krásná!!!!

17.1.2019

Milí rodiče, milé děti,

z nového roku 2019 jsme “ukousli” už čtrnáct dní. Po prázdninách jsme sice museli trošku zavzpomínat na denní režim, ale brzy jsme zase pracovali naplno.

Využili jsme sněhovou nadílku a hned vyrazili na kopec zajezdit si na lopatách. Některé děti jezdily samy, bojácnější děti jsme si vzali na klín a jezdili v tandemu. Děti byly nadšené a zdravě unavené. Věříme, že nějaký sníh ještě napadne a znovu si užijeme zimních radovánek. Budeme rádi, když budete na tuto možnost připraveni a děti budou mít v šatně nachystané oteplovačky a palčáky na ruce (prosíme ne pletené prstové rukavice).

Po Vánocích jsme se začali věnovat tématu dopravy. Při pohybových aktivitách i v rámci komunitního kruhu hrajeme hry s dopravní tematikou, poznáváme dopravní prostředky, učíme se správně chovat v silničním provozu. Vzhledem k malému počtu dětí během posledního týdne jsme mohli cestovat vlakem, tramvají i autobusem. Ale nemějte obavy, nepřítomné děti o nic nepřijdou, určitě si cestování zopakujeme i v následujících měsících.

Jak dětí pracují a “řádí” na sněhu se můžete podívat do naší fotogalerie.

Milí rodiče, milé děti,

rády bychom Vám popřály, aby Vaše vánoční svátky byly plné radosti, klidu a spokojenosti.  Do nového roku 2019 Vám přejeme hlavně hodně zdraví, trpělivosti, štěstí, ať se Vám vše daří.

Zároveň bychom Vám rády poděkovaly za Vaši vstřícnost a trpělivost. První měsíce byly pro všechny z nás velice náročné, ale teď už “klapeme” a věříme, že nám spolu bude pořád dobře.

Tak si prázdniny pořádně užijte, odpočiňte si a v novém roce se na Vás těšíme!!!

Pozvánka na vánoční besídku

Zveme všechny děti, sourozence, rodiče a prarodiče na vánoční besídku do zajíčků ve čtvrtek 13.12.2018. Besídka se bude konat ve třídě od 15:00 – 16:00 hod.

Přijďte si odpočinout, popovídat a něco hezkého si s dětmi vyrobit.

Od 16:00 hod. začíná program na zahradě školky.

6.11.2018

Vážení rodiče,

z nového školního roku jsme už ukrojili více než dva měsíce a rádi bychom se s Vámi podělili o zkušenosti z dosavadní práce s dětmi.

Naši třídu zajíčků tvoří velice různorodá skupina dětí, a to jak z hlediska věkového (3 – 7 let), tak z hlediska zdravotního. Za uplynulé dva měsíce jsme si na sebe zvykli a doufáme, že děti chodí do školky rády.

Děti udělaly obrovský pokrok ve všech oblastech.

  • zvykly si na pravidelný režim, což je základem pro fungování naši třídy. Činnosti na sebe pravidelně navazují a děti už ví, co bude probíhat. Zpočátku jsme měli velké potíže udržet děti i jen pár sekund v kroužku. Nyní většina dětí vydrží po celou dobu probíhající činnosti (při pohybových hrách, při komunitním kruhu).
  • při výtvarných činnostech si děti vyzkoušely nejrůznější výtvarné techniky, na práci u stolečku se většinou těší a často „bojují“ o to, kdo bude pracovat jako první. Výsledky jejich snažení můžete sledovat na výstavce v chodbě a většinu výrobků si můžete odnést domů.
  • individuální práce probíhá v místnosti vedle třídy, kde dětí nic neruší a mohou se soustředit na práci. Rozvíjejí zde řeč, grafomotoriku (různé pracovní listy), sluchové a zrakové vnímání, paměť, postřeh, jemnou motoriku…. I na tuto práci se většinou těší.
  • velký pokrok děti udělaly ve stravování. Snažíme se, aby se naučily jíst sami a podle toho také občas vypadají! U jídla i pití sedí u stolečku, už nepobíhají po třídě jako na začátku. A také si po jídle talíře sami odnášejí.
  • snažíme se trávit co nejvíce času venku. Ať už na školní zahradě nebo po okolí školky. Několikrát jsme jeli i MHD na různá vzdálenější místa (Fialka v Řepích, Stanice přírodovědců a hřiště na Andělu). Často navštěvujeme lesní hřiště na Cibulkách. Škoda, že vlak na Cibulkách má výluku, jinak bychom se projeli i po kolejích.
  • 4x týdně nám s dětmi vypomáhají 2 šikovné praktikantky, i díky nim můžeme vyjet mimo areál školky.
  • 1x za 14 dní probíhá v našich speciálních třídách cannisterapie. Zpočátku děti chodily za Fidorkou ve skupinkách, nyní jsme zavedli individuální práci, která dětem více vyhovuje.
  • během září a října jsme se zúčastnili několika divadelních představení v tělocvičně. Z počátku některé děti vydržely sledovat program jen pár minut, ale postupně dobu prodlužujeme.
  • při práci s dětmi využíváme i moderní techniku – tablet, magic box, přehrávač. Technika děti samozřejmě velice baví.

Na výsledky našeho vzájemného snažení se můžete podívat do fotogalerie. Doufáme, že Vám fotky Vašich dětí udělají radost.

Jsme rádi, že máme ve třídě tak šikovné děti. Zároveň Vám děkujeme za Vaši vstřícnost a spolupráci.

Učitelky a asistentky ze třídy Zajíčků

ZÁŘÍ U ZAJÍČKŮ