Informace od Zajíčků

 

27.3.2020

Milí rodiče, milé děti,

už dva týdny trávíte z důvodu karanténních opatření svůj čas doma. Stýská se nám po Vás, ale musíme všichni vydržet, zase bude líp!!!

Po uzavření školky jsme všichni všechno ve školce uklidili, vydezinfikovali, vyprali,… a nachystali na návrat. Doufejme, že se ten den blíží.

A do té doby můžete společně pracovat na drobných úkolech, které Vám posíláme na e-mail. Věříme, že Vám zpestří vynucené prázdniny a výsledky Vám udělají radost.

Držte se a mějte pevné nervy,

Vaše učitelky a asistentky

 

4.3.2020

Milí rodiče, milé děti,

hlásíme se Vám po necelém měsíci, který byl opět nabitý událostmi.

Před týdnem jsme ukončili téma věnované kamarádství a teď si povídáme s dětmi o ochraně životního prostředí. Učíme se třídit odpad, povídáme si co do přírody patří a co ne, jak se v přírodě chovat… Tříděnému odpadu se budeme věnovat i při výtvarné výchově – budete moci sledovat na síti v chodbě – a při pohybových hrách (pet-bowling, hra na viry a bakterie).

Ve druhé půlce února jsme podnikli několik dalších výletů do vzdálenějšího okolí školky. Vyjeli jsme vláčkem na Smíchov a odtud jsme se prošli po nábřeží Vltavy. Cestou jsme nahlédli do zakotveného botelu a pozorovali labutě.

Další vydařenou akcí byla cesta lanovkou na Petřín a procházka k Petřínské rozhledně, odtud pěšky ke Strahovskému stadionu a zpět do školky.

Posledním větším výletem byla jízda do “Vláčkové cukrárny Pacifik” v Galerii Nové Butovice. Děti se občerstvily jablečným moštem, který jim přivezla mašinka.

Na všech výletech se děti chovaly úžasně, cestu MHD zvládají opravdu na jedničku, vzorně chodí za ruku a nikam neutíkají. Při každém výletě našlapeme spoustu kroků, oproti začátku školního roku se děti neuvěřitelně “rozchodily”. Není divu, že při zpáteční cestě do školky některé děti v autobusu i usnou.

Vzhledem k šířícímu se koronaviru budeme však muset naše výletování dočasně omezit.

Toto jsou akce, které nám zpestřují každodenní život ve školce. Ale samozřejmě kromě radostí máme i své povinnosti, pracujeme v komunitním kruhu i u stolečku, pracujeme společně i individiuálně.

Minulý týden jsme také měli ve třídě velkou narozeninovou oslavu. Díky oslavencovým rodičům jsme měli báječný čokoládový dort s opravdovým sfouknutím svíčky (děti Filípkovi kamarádsky a s radostí foukat pomohly), narozeninovými čepičkami na hlavách i balónkovou výzdobou ve třídě.

V pátek se uskutečnila Masopustní veselice, některé děti si přinesly z domova masky, některým jsme masky zapůjčili z vlastních zdrojů. V tělocvičně jsme si spolu s dětmi z ostatních tříd zatancovali, zasoutěžili a zabublinovali s klaunem.

Dnes do školky zavítala domácí zvířátka. Paní chovatelka přivezla slepičku, kohouta, dva králíky a kachnu. Všechna zvířátka si mohly děti pohladit, dozvěděly se o nich některé zajímavosti.

I nadále za námi chodí v pondělí pejsek Artuš na canisterapii. Paní lektorka má vždy připravený pestrý program, který individuálně upravuje podle potřeb jednotlivých dětí.

A protože už nastalo meteorologické jaro a všude už všechno pučí, raší a kvete, tak Vám přejeme, abyste si jarní dny opravdu užívali, ale hlavně nezapomněli si mýt pořádně ruce!!!!

Vaše učitelky a asistentky

 

 

13.2.2020

Milí rodiče, milé děti,

polovina školního roku je za námi a my se s Vámi rády podělíme o poznatky, zkušenosti a postřehy v rámci konzultačních hodin. Pokud máte zájem, zapisujte se do seznamu umístěného na dveřích třídy – k dispozici jsou dva termíny, úterý 25.2. a středa 26.2.

V pololetí naše děti dostaly také své vysvědčení. Sice ne ze školních předmětů, ale ze sportovních činností. Tři týdny jsme se věnovali sportovnímu tématu. Povídali jsme si o sportech v rámci komunitního kruhu, na vlastní “kůži” jsme si zkusili na koberci lyžovat, sáňkovat, bobovat, házet do náruče (místo basketbalového koše), in-line bruslit, odpalovat tenisovou raketou, skákat přes kozu, cvičit na žíněnce i lavičce, chodit na chůdách,… Škoda, že jen na sucho, sníh jsme viděli jen z okna.

Tento týden jsme začali pracovat s tématem Človíček je kamarád. Povídáme si o tom, jak se k sobě chovat, hrajeme společně hry, učíme se spolupracovat při hře, malujeme kamarády, ve třídě jsme si zahráli pohádku o kamarádství, zpíváme o kamarádech,….

Ve školce proběhlo také několik pro děti velice atraktivních akcí. V tělocvičně se děti zapojily do bubnování – každé dítě mělo zapůjčení vlastní buben. Pod vedením lektora nacvičovaly rytmus, na konci si mohly do rytmu zatančit. Ve fotogalerii naleznete krátká videa.

Tento týden k nám zavítali dva lední medvědi. Děti se z počátku trošku bály, ale postupně se otrkaly a pak už s nimi vesele dováděly.

Další den jsme do třídy dostali čokoládovou fontánu. Děkujeme Vám, rodičům, za donesené ovoce, které si děti mohly namáčet do čokolády. Značně nás překvapilo, že většina dětí tuto lahůdku odmítalo i ochutnat, některé ochutnaly alespoň studenou čokoládovou pecičku.

Díky malému počtu dětí ve třídě (velká nemocnost dětí) jsme mohli podniknout i výlet mimo školku a její okolí. Vláčkem jsme zajeli do Řep a tady navštívili balónkovou hernu. Děti si výlet opravdu užily.

Vzhledem k silnému větru chodíme na procházky jen mezi domky, procházky lesem nejsou kvůli padajícím větvím bezpečné. Procházky děti příliš nebaví, raději by se proběhly, ale doufejme, že se počasí umoudří a děti zase budou moci vybít svou energii.

Přejeme Vám klidné předjarní dny,

Vaše učitelky a asistentky

 

 

 

21.1.2020

Milí rodiče, milé děti,

z nového roku 2020 jsme ukrojili už více než 2 týdny, odstrojili jsme s dětmi stromeček, sundali vánoční výzdobu a stále marně čekáme na sněhovou nadílku.

Po novém roce  jsme se věnovali zdravé výživě a životnímu stylu. Po Vánocích opravdu aktuální téma. Děti se učily poznávat různé druhy ovoce a zeleniny, vozily “nákup” auty, Alenka zahrála divadlo O princezně, která jen mlsala…

Tento týden jsme začali téma sport – chceme se zaměřit na zimní sporty. Jenže copak to jde? Jak dětem prakticky ukázat jak se bobuje, sáňkuje, bruslí a lyžuje? Máme sice pro děti připravené na “osahání” opravdové sáňky, brusle, hokejku a jiné sportovní náčiní, ale zkoušet je můžeme jen na koberci. Doufejme, že se počasí brzy umoudří a párkrát si užijeme i radovánky na sněhu.

Nadále se snažíme chodit s dětmi co nejvíce ven, nejraději do lesa, kde se mohou pořádně proběhnout. Vzhledem k tomu, že naše asistentka Lucka tráví ve třídě Zajíčků už jenom pátky, můžeme se na výlet vláčkem, tramvají a jinými prostředky vydat jen při malém počtu dětí.

To se nám dařilo minulý týden, kdy bylo hodně dětí nemocných. Zajeli jsme do Stanice přírodovědců na Anděl, (viděli jsme klokany, prasátko, kozy a andulky), svezli jsme se jednu stanici vlakem do Stodůlek a pak se vraceli pěšky do školky.

Pokud je dětí více, vyrážíme jen do nejbližšího lesa, děti se alespoň učí chodit za ruku s kamarádem, ale občas je to opravdu náročné. Za stávajícího počasí nechceme trávit čas na zahradě, děti tam nemají žádné vyžití.

Ve třídě pracujeme podle pravidelného režimu, společné aktivity (komunitní kruh, pohybové aktivity) se střídají s individuální prací. Děti si umí hezky hrát, některé při hře i vzájemně spolupracují.

Ještě jednou Vám přejeme, abyste rok 2020 prožili ve zdraví a naplnili ho jen radostnými událostmi. Nejen v tom se Vám budeme snažit pomáhat.

Vaše učitelky a asistentky

 

 

Milí rodiče, milé děti,

rády bychom Vám poděkovaly za Vaši účast a podporu dětí při čtvrteční vánoční besídce. Děti byly báječné, opravdu se snažily a Vaše přítomnost byla pro ně nejen novou zkušeností, ale i velkou zkouškou odvahy.

Dále Vám chceme poděkovat za dosavadní spolupráci a vstřícnost při našem společném úsilí při práci s dětmi. Věřte, že nás práce s dětmi opravdu baví a radujeme se z každého i sebemenšího pokroku.

Dovolte nám, abychom Vám popřály klidné, radostné a spokojené prožití vánočních svátků, zejména dětem splnění jejich přání při štědrovečerní nadílce a do nového roku 2020 hlavně hodně zdraví, trpělivosti, spokojenosti a optimismu..

Ať jste šťastní Vám ze srdce přejí

Ája, Verča, Lucka a Renata

 

 

Milí rodiče, milé děti,

do Vánoc zbývá poslední týden a my máme plné ruce práce. Však to znáte, všichni si přejeme, aby naši blízcí byli šťastní a spokojení. A to chceme i my, a proto poctivě nacvičujeme malé překvapení na blížící se čtvrteční besídku, zdobíme třídu, vyrábíme drobné dárečky,… Doufáme, že se přijdete na své děti podívat a hlavně je podpořit v jejich tak významný den.

Po ukončení besídky se všichni přesuneme na školkovou zahradu, kde bude probíhat vánoční muzicírování. Můžete si nejen zazpívat a vánočně se naladit, ale i si přátelsky popovídat a občerstvit. Věříme, že si tento den opravdu společně užijeme!

Těšíme se na Vás

 

Milí rodiče,

rády bychom Vám poděkovaly za Vaši páteční ochotu a spolupráci, kdy jste si své děti ponechali doma nebo zkrátili dobu pobytu na minimum.  Díky Vám  stihla firma položit ve třídě nový koberec a máme zase třídu voňavou.

Děkují Vám zaječí paní učitelky a asistentky 

 

Pozvánka na vánoční besídku

 

 

20.11.2019

Milí rodiče, milé děti,

čas plyne jako voda, prošli jsme s dětmi knižní a pohádkové téma a již brzy se zakousneme do tématu Mikuláš a spol. Budeme společně vyrábět výzdobu ve třídě, povídat si o tradicích a samozřejmě intenzívněji nacvičovat překvapení na vánoční besídku.

Ve školce probíhá spousta zajímavých akcí, kterých se snažíme co nejvíce účastnit. V rámci týdne tolerance jsme navštívili divadlo, ve kterém hráli neslyšící herci a herci s Downovým syndromem (naše děti si zatančili s herci valz a Kristiánek byl odměněn jako nejlepší tanečník).

Děti se povozily na konících a další projížďka se uskuteční již zítra. Začal k nám opět docházek pejsek Artuš na canisterapii.

Největší radost nám udělal maxi výlet vlakem z Cibulek na Hlavní nádraží a odtud tramvají na Kotlářku. Dokonce nás pozval úžasný pan strojvedoucí do kabiny, kde si děti zažily výhled z vlaku očima strojvedoucího. Jen jsme se trošku obávaly, aby se jim opravdu nepodařilo vlak rozjet.

V rámci komunitního kruhu jsme si poslechli pohádku O veliké řepě, O domečku, který chtěl mít nožičky, chytali jsme bublinky z bublifuku, skákali panáka, cvičili na žíněnce, zkrátka máme opravdu pestrý program.

Ve středu bude ve školce probíhat individuální i skupinové focení dětí.  Věříme, že dětem dáte nějaké šik oblečení, abyste měli co nejhezčí vzpomínku na dny strávené u Zajíčků.

A jako vždy se můžete pokochat fotkami svých dětí v naší fotogalerii.

 

 

3.11.2019

Milí rodiče, milé děti,

babí léto skončilo a přepadla nás pekelná zima! Prosíme Vás, abyste vybavili děti teplým oblečením, včetně kulichů a rukavic.

Minulý týden jsme měli ve třídě komorní atmosféru, ve školách byly podzimní prázdniny a i naše školka měla prořídlé řady. Měli jsme tedy více prostoru na individuální práci s dětmi i na cestování. Svezli jsme se jednu stanici vlakem a pěšky se vraceli zpátky do školky.

Vyjeli jsme tramvají, busem a metrem na Butovice do „mašinkové“ kavárny na džus. Cestou zpátky jsme nezáměrně věnovali tréninku na jarní olympiádu – běželi jsme na zpáteční bus na oběd, ale mohli jsme mu už jen zamávat. Náročný výlet!

A v pátek jsme si užili o den zpožděný halloweenský den. Musíme pochválit Denyho za skvělou strašidláckou masku i Jeníka za kouzelnického šviháka. S dětmi jsme navštívili i jiné třídy plné masek.

Tento týden otevřeme nové téma – budeme si povídat o knížkách – knížkám se budeme věnovat jak v komunitním kruhu, tak při výtvarce.

A hned na začátku týdne za námi přijedou koníci, děti se povozí kolem školky, jen aby nám vyšlo počasí! A určitě budeme fotit, stejně tak jako na všech ostatních akcích, tak nezapomeňte nakouknout do fotogalerie.

 

15.10.2019

Milí rodiče, milé děti,

máme tu podzim a s ním i hodně proměnlivé počasí. Minulý týden byl deštivý, a tak jsme chodili ven jen málokdy. Ale nelenošili jsme, naopak, společnými silami jsme vyráběli draka, malovali jsme různými technikami podzimní listy, chodili jsme cvičit a také trošku řádit do tělocvičny, povídali jsme si o podzimu, pracovali jsme individuálně,…

Tento týden si užíváme slunečné babí léto a podnikáme výlety. V pondělí jsme  se zašli podívat na ovečky do Jinonic a vzali pro ně s sebou suché pečivo. Ovečky k nám ale nešly, raději se zdržovaly ve stínu stromů, tak příště snad budeme mít větší štěstí. Cestou se děti podívaly do jeskyně, prošly si pískovcovou stezku, proběhly se a unavené po obědě v mžiku usnuly.

A dnes jsme podnikli cestu vlakem na Smíchovské nádraží, odtud pěšky na hřiště u nábřeží a autobusem zpátky do školky. Všechny děti náročný výlet zvládly bez problémů a cestování si užily, stejně tak i radovánky na dosud nepoznaném hřišti. A k tomu jsme viděli na Vltavě labutě, kanoisty a parník Admirál. No řekněte, není nám všem spolu dobře?

A aby toho nebylo málo, zítra nás čeká “policejní akce”, tak se děti mohou těšit na další zážitky.

Přejeme Vám pohodové babí léto

 

 

5.10.2019

Milí rodiče, milé děti,

z nového školního roku jsme už ukrojili více než měsíc, a tak se s Vámi podělíme o několik poznatků z naší společné práce.

Děti udělaly velký pokrok ve všech oblastech.

 • zvykly si na pravidelný režim, což je základem pro fungování naší třídy. Činnosti na sebe pravidelně navazují a děti už ví, co bude následovat. Z počátku jsme měli potíže udržet děti i jen pár sekund v kroužku, nyní většina děti vydrží po celou dobu probíhající činnosti (při pohybových hrách, při komunitním kruhu).
 • při výtvarných činnostech si děti vyzkoušely nejrůznější výtvarné techniky, na práci u stolečku se většinou těší a často “bojují” o to, kdo bude pracovat jako první. Výsledky jejich snažení můžete sledovat na výstavce v chodbě a většinu výrobků si můžete odnést domů. Ježčí výzdobu máme přímo ve třídě.
 • individuální práce probíhá v místnosti vedle třídy, kde děti nic neruší a mohou se soustředit na práci. Rozvíjejí zde řeč, grafomotoriku, zrakové a sluchové vnímání, paměť, postřeh, jemnou motoriku… I na tuto práci se většinou těší.
 • velký pokrok udělaly děti ve stravování. Snažíme se, aby se naučily jíst sami a podle toho také občas vypadají! U jídla i pití sedí u stolečku, už nepobíhají po třídě jako na začátku. A také si po jídle talíře samy odnášejí.
 • 2x také proběhla canisterapie s Artušem. Děti chodí za pejskem individuálně, paní Jana má vždy připravený zajímavý program.
 • při práci využíváme i moderní techniku – magix box, tablet, přehrávač.
 • za deště chodíme vybít energii do tělocvičny, a když je hezky, nejraději chodíme do lesa, kde mají děti dostatek volného pohybu.
 • v rámci bezpečnosti jsme vyzkoušeli evakuační jízdu tobogánem, pro velký úspěch jsme museli i zopakovat.

Jako vždy se můžete podívat do fotogalerie, kde uvidíte jak Vaše děti pracují a odpočívají.

Přejeme Vám klidné podzimní dny

 

 

13.9.2019

Vážení rodiče,

máme za sebou první dva týdny nového školního roku a rádi bychom se s Vámi podělili o své poznatky z těchto několika dnů.

Naši třídu zajíčků tvoří velice různorodá skupina dětí, a to jak z hlediska věkového (3 – 7 let), tak z hlediska zdravotního. Ve třídě jsme přivítali 7 nových dětí, a proto jsme očekávali, že začátky budou složitější. Jsme však mile překvapeni, děti se na nové prostředí adaptují velice dobře, slzičky doprovázely příchod do školky u některých dětí jen první dva až tři dny a nyní chodí většinou s úsměvem.

Děti se rády zapojují do všech pracovních činností, nebojí se nových věcí. Vzhledem k tomu jsme mohli začít postupně zavádět pravidelný denní režim a nyní již budeme jen prodlužovat dobu jednotlivých činností.

Ve třídě budeme dodržovat tento denní režim:

 • do 8:45 volná hra
 • 8:45 – 9:00 pohybové aktivity
 • 9:00 – 9:15 svačina
 • 9:15 – 9:30 komunitní kruh
 • 9:30 – 10:30 individuální práce s dětmi + volná hra
 • 10:30 – 11:30 pobyt venku (školní zahrada, les, různá hřiště)
 • 11:45 – 12:15 oběd
 • 12:15 – 14:00 odpočinek
 • 14:00 – 14:15 svačina
 • 14:15 a dále volná hra a pobyt na školní zahradě

 

Jedním z větších úkolů je stravování. Je jasné, že každé dítě má své vlastní stravovací návyky a my se pokusíme, pokud možno co nejlépe, je sladit dohromady. Děti rády pozorují své okolí a učí se od ostatních dětí. A tak nás mohou někdy překvapit příjemně (začnou samy pít z hrnečku), někdy však i méně příjemně (zkouší nově požadovat brčka, lahvičku).

Dalším velkým úkolem je hygiena. Od samého počátku pravidelně vysazujeme děti s plenkami na nočník a věříme, že se nám společnými silami podaří u některých dětí plenky odbourat.

Vzhledem k menšími počtu dětí ve třídě (z důvodu nemocnosti) jsme již několikrát opustili bránu školky a vydali se poznávat její okolí. Zavítali jsme do blízkého lesoparku, navštívili hřiště v zástavbě rodinných domků i na Kotlářce, jednou jsme dokonce využili k návratu do školky autobus.

Jsme rády, že máme ve třídě tak šikovné děti. Zároveň Vám děkujeme za Vaši vstřícnost a spolupráci. Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo připomínky, rády s Vámi vše probereme.

Na výsledky našeho vzájemného snažení se můžete podívat do fotogalerie. Doufáme, že Vám fotky Vašich dětí udělají radost.

 

Učitelky a asistentky ze třídy Zajíčků

 

 

 

 

Vážení rodiče zajíčků,

nový školní rok se k nám blíží a s ním je spojený příchod nových dětí do naší třídy.

Všichni si přejeme, aby adaptace dětí na nové prostředí proběhla co nejšetrněji. Rády bychom proto poprosily rodiče nově nastupujících dětí o informace, které nám pomohou děti lépe poznat – o tom co mají rády i co nemají, jaké jsou jejich oblíbené hračky a hry, co rády jedí, z čeho mají obavy, co je snadno rozruší….

Informace můžete zaslat na e-mail: zajici@skolkaduha.cz.  Za poskytnuté informace Vám předem děkujeme.

Přejeme Vám hezký zbytek léta a těšíme se v září na všechny zajíčky,

učitelky Ája, Verča a asistentky Lucka a Renata