Multikulturní akce

22.2. A 24.2.

Bedýnky pohádek s InBází

Ve středu 22.2.  a v pátek 24.2.  v naší školce proběhl multikulturní program v rámci multikulturního  vzdělávání Ukrajinská bedýnka pohádek. Tento program pořádala organizace InBáze, která se věnuje začleňování cizinců a migrantů do naší společnosti. Z bedýnky pohádek nám rodilá mluvčí z Ukrajiny – Světlana, vyprávěla pohádku o zvířátkách. Tlumočení do češtiny bylo zajištěno. Také nám návštěva zahrála na tradiční ukrajinskou  píšťalu – flétnu (má  10 otvorů oproti zobcové flétně). Světlana přišla oblečená v tradičně vyšívané haleně, povídali jsme si o oblečení, tancích, jídle, co děti dělají, jak si hrají, co máme společného a co ne. Společně jsme si tvořili obrázky z textilií. Setkání bylo milé, v přátelské atmosféře jsme se rozloučili a těšíme se na další setkání. A jaká bude bedýnka? To je překvapení!

 

DSC_0592.JPG DSC_0594.JPG  DSC_0595.JPG  DSC_0596.JPG 

15.2. DEN INTEGRACE

Opět nás přišly navštívit děti z komunitního centra neziskové informace „Člověk v tísni“. Společně s námi přivítaly babičku Marii, která nám přišla přečíst pohádku v rámci projektu Celé Česko čte dětem. Pohádka O princezně na hrášku se všem líbila, a to tak, že ji musela přečíst dvakrát. Zážitek a prožitek z pohádky byl umocněn zkušeností lehání si na hrách. Některé děti viděly sušený hrách poprvé. Babička nám přinesla omalovánky s princeznou, tak si ji všechny děti vymalovaly. Babička Marie je proslavená u dětí tím, že má připravené pokusy. A dnes měla připravenou výzvu, zda se vajíčko protlačí do úzké lahve, aniž by na něj musela tlačit. V závěru dopoledne jsme šli společně na zahradu naší školky. Před obědem jsme se rozloučili a domluvili si další setkání na konec března v rámci akce školy Týden inkluze. Budeme se těšit.

 

 

DSC_0550.JPG DSC_0553.JPG DSC_0552.JPG  

 

CO NÁS ČEKÁ 

Navázali jsme spolupráci s organizací InBáze, z.s.  a společně jsme propojeni s projekem MŠMT Multikulturní vzdělávání – Bedýnky příběhů.
V únoru zahajujeme UKRAJINSKOU BEDNÝNKOU.

InBáze, z. s.
Legerova 50, Praha 2, 120 00
www.inbaze.cz
https://www.facebook.com/InBaze
www.refufest.com

NABÍDKA InBáze, Z.S.
zveme na Polskou bedýnku v MK Praha již tuto sobotu 28.1.
http://www.inbaze.cz/wp-content/uploads/2014/01/letak_polsko_bedynky.pdf

 A stále máme volná místa na nedělní vaření na Městské radnici.
http://www.inbaze.cz/nedelni-ethno-obed-kurz-vareni-syrske-kuchyne-pro-deti-a-dospele/

 

12.12.2016  jsme pořádali “MULTIKULTURNÍ VÁNOČNĚNÍ” pro rodiče. Měli jsme možnost ochutnat tradiční vánoční pokrmy bulharské kuchyně díky paní Stojanové z medvědů, výborné lokše s povidly  paní Krausové, výborný ukrajinský řepový salát od paní Krugelové a jako host přišel šéfkuchař Tomík (manžel naší paní učitelky Katky), který nám uvařil tříchodové vánoční italské menu. 

 

_DSC0096  _DSC0121  _DSC0176  _DSC0180  _DSC0184  _DSC0197  _DSC0273  _DSC0212  _DSC0241  _DSC0187  _DSC0325 

25.1.2017

Den Integrace u Medvědů 

Dnešní den nás přišly navštívit učitelky a romské děti z MŠ při neziskové organizaci Člověk v Tísni. S dětmi jsme se seznámili pomocí hudební hry na jména, zazpívali jsme si a zamuzicírovali písničky My tři králové a Skákal pes. Společně jsme se naučili novou píseň Stěžoval si vrabčák. Protáhli jsme se na říkanky Bedla a Kutálela se brambora.

Tento den byl ve znamení pruhů, tj. Pruhovaný den. Proto jsme si vyrobili pruhované panáčky – lepili jsme, stříhali a malovali. Bylo to moc fajn. A na závěr si mohly všechny děti společně pohrát.

V březnu nás čeká další setkání. Moc se těšíme!

Medvědi

 

27.3. – 31.3.

TÝDEN PRO INKLUZI

27.3. pondělí

Asistenční pejsci z organizace Help-pes

28.3. úterý

Babička, dědeček v mateřské škola

29.3. středa

babičky a dědečkové  z domova pro seniory Palata

30.3. čtvrtek

přišly nás navštívit děti  z předškolky při Člověku v tísni

31.3. pátek

organizace ALTEA – povídání o neslyšících a  znakovém jazyce

 

ČERVEN 2016

MULTIKULTURNÍ TÝDEN

Je pátek podvečer a právě skončil první ročník Multikulturního týdne v naší školce. V pondělí nás přišli navštívit prarodiče naší paní učitelky Martiny Skleníčkové, kteří náruživě cestují po celém světě. Celé dopoledne s dětmi strávili při vyprávění svých zážitků a promítání svých cestovatelských fotografií a videí. Bylo to moc poučné a zábavné.

Ve středu nás přišla navštívit lektorka z neziskové organizace Člověk v tísni a interaktivní formou jsme si povídali o Romech mezi námi. Naučili jsme se krátkou písničku a zatančili jsme si.

Čtvrtek jsme strávili na zahradě putováním „Světem, letem“. Na stanovištích „Česká Republika“, „Evropa“ a „Svět“ se děti zábavnou formou seznámili s kulturně – společenským celosvětového dění.

Celý projekt jsme ukončili Multikulturním vařením. Díky rodičům jsme mohli ochutnat dobroty z celého světa: Giovani Osorno – Mexiko, paní Stojanová – Bulharsko, paní Sczeldyiev – Polsko, paní Krauszová a Nagyová, pan Sedlák – Slovensko, paní Nedelcu – Rumunsko, paní Nejezchlebová – Česko. Učitelky měly svou kuchyni plnou Moravských dobrot. Velmi komfortní prostředí pro všechny vařící a hodující účastníky zajistila paní Frey, která nám poskytla zdarma mobilní zahradní nábytek a stany.

Všem děkujeme za podporu a spolupráci a těšíme se na další ročník.

 

148433  166611  173553  175583  176389  178795  193145  198745  212973  224837