Na úvod ke školní jídelně

Na úvod k naší školní jídelně bych ráda řekla pár slov:

Řídíme se heslem: „ZDRAVÁ STRAVA =PESTRÁ STRAVA”

Říkám to proto, že v dnešní době je móda hlásit se k nejrůznějším výzvám všech možných organizací a tvrdit, že my jsme ta dobrá školní jídelna, protože máme, nebo usilujeme o certifikát např. Skutečně zdravé školy, Zdravé školní jídelny, Jídelny snů  apod…Považuji to za zcela zavádějící, protože správně  mají všechny jídelny vařit hodnotnou a vyváženou stravu, což kontrolují státní instituce dle požadavků odborníků z ministerstev školství a zdravotnictví. Naopak by se měly zveřejnit jídelny, kde tak nevaří, a které to kazí té velké většině ostatních.

Nepotřebujeme žádný certifikát, abychom vařili dobře a přitom chutně, splňovali veškerá po nás požadovaná kritéria, včetně nutričních doporučení ministerstva školství a zdravotnictví a samozřejmě jídla připravovali z čerstvých, kvalitních surovin, bez veškerých přídatných látek (což si můžete přečíst v podrobné správě o naší školní jídelně dále).Nemám nic proti jídelnám, které o certifikát usilují, jistě v dobré víře, ale pokud se podívám na některé jejich  jídelníčky, hřeje mne pocit, že máme jejich skladbu často lepší a více odpovídající požadavkům na jídlo v mateřské škole. Pro nás je nejdůležitější vařit tak, aby dětem chutnalo a ještě se naučily správným stravovacím návykům.
Proto bereme jako „náš certifikát“, když se nás maminka zeptá například jak vaříme luštěniny, když dítě je doma odmítá a ve školce si na nich pochutnává. To je ale vše zásluha kvalitních  kuchařek, které mají zájem odvést co nejlepší práci a z dobrých výsledků mají radost. Zatím je máme a tak se těšíme na vaše děti, že jim u nás bude chutnat a naučí se jíst i pro ně nová jídla, která jsou pro jejich zdravý růst prospěšná.

Jirasová Danuše s kolektivem kuchyně