Zprávy z CČČD

Dobrý den. Na této stránce se budeme setkávat cca jednou- dvakrát do měsíce nad zprávami z proběhlých čtecích dopolední. Budou nás navštěvovat babičky, dědečkové, maminky…,aby dětem četli či vyprávěli pohádky a pohádkové příběhy nebo je seznamovali s poezii. Děti si pak namalují obrázek, zazpívají tematickou písničku či si zahrají hru nebo zatancují taneček. Za nakreslený obrázek dostanou samolepku a obrázek si odnesou domů spolu s pohádkou, která bude jiná než se četla v Mš. Tuto pohádku si pak přečtete s dětmi a povyprávíte si o obsahu a my si ji pak ve školce druhý den převyprávíme. Můžete společně nakreslit i obrázek, který si pak v Mš vystavíme. Vždy jednou za tři měsíce si s pohádek “vytvoříme knížku”, kterou si pak děti odnesou domů.

Pokud máte mezi svými seniory někoho “volného” rádi přivítáme nové tváře a děti se rádi pochlubí se svým prarodičem. Moc rádi přivítáme i “volné” maminky!!!! Moc se na Vás těšíme!!!!  Vaši  Ježci

Začínáme 27.9. a přivítáme p. Karasovou!

 

Dobrý den, jak jsme slíbili, ozýváme se  z prvního čtení, letos již třetího ročníku pohádkového čtení, v rámci projektu „Celé Česko čte dětem“.

Štafetu toho letošního ročníku odstartovala ve středu 27.9.  „naše milá maminka“ paní Lenka Karasová, která s námi spolupracuje již od loňského roku a za svůj milý a přirozený projev si od dětí získala něžné oslovení „teta Lenka“.

Tentokrát za námi přišla  s knihou „Krysáci“, kterou mnozí jistě znáte ve vizuální podobě jako večerníček pro děti.

Čtení o kamarádech ze zvířecí říše, tak zakončilo několika týdenní povídání o kamarádech skutečných, o pravidlech kamarádských vztahů a o životě a prostorách třídy a školky vůbec.

Děti si „jako myšky“ vyslechly úvodní příběh o seznámení pozdějších přátel a domluvily se s p. Lenkou, že až přijde příště, tak může ve vyprávění pokračovat a přečíst jim další příběh.

Po skončení pohádky si p. Lenka s dětmi povídala nejen o příběhu samotném, ale s chutí a zájmem si poslechla vysvětlení, co je to kamarád, které ji děti poskytly prostřednictvím říkanky, kterou se během uplynulého období naučily. Také p. Lence bez obav povyprávěly, jak se jmenují, kde bydlí a jak se jmenují jejich kamarádi a ona jim na oplátku povyprávěla o svých kamarádech a co spolu rádi podnikají.

Pro vzpomínku na milé a uvolněné dopoledne se s námi p. Lenka vyfotila a pak nás čekalo ještě další, tentokrát však profesionální focení v tělocvičně- obrázky jsme tak nakreslit už nestihli, určitě si to však při dalším čtení vynahradíme.

 

Moc děkujeme p. Karasová za příjemné chvíle s knihou a báječné předčítání a už se těšíme na další setkání s Vámi!!!!

Děkujeme, že jste s námi!!!!!

                                                                    Vaši Ježci                                                            

 

Dobrý den, je tady další zpráva z pohádkového čtení.
V pátek 6.10. nás navštívila p. Ivana Ždimerová s „Kosmopohádkami“ Aloise Mikulky, aby tak příjemným způsobem zakončila týdenní povídání o vesmíru.
Než dětem přečetla úvodní pohádku o robotovi, povídala si babička s dětmi o návštěvě hvězdárny, o vesmírných tělesech a jevech, které ovlivňují život na zemi. Babičku velmi mile překvapilo, co všechno si děti stihly během týdne osvojit a co si pamatují.
Pohádku si velmi pozorně vyslechly až do konce a dokázaly tak odpovídat na její „záludné“ otázky.
Po četbě se pustily s chutí do „vesmírných obrázků“, za které pak získaly samolepku a obdiv babičky Ivanky.
Babička ještě dětem pomohla při oblékání, udělala si s námi vzpomínkové foto a pak už se s námi rozloučila s příslibem opětovné návštěvy.
Už teď se na ni těšíme!
Děkujeme babičko Ivanko za Váš úsměv a elán a v neposlední řadě za milé dopoledne ve Vaší společnosti.

Vaši Ježci

  

Dobrý den, hlásíme se Vám s další pohádkovou zprávou. V pátek  20.10.  nás navštívil pan Filip Kolací, první tatínek, který měl odvahu vstoupit do našeho čtenářského maratonu. Strávili jsme v jeho společnosti více než dvě hodiny a určitě to pro nás všechny byl nezapomenutelný zážitek. Dětem nejen přečetl pohádkový příběh z knihy “Buddhovy pohádky”, ale hlavně společně se  svou kamarádkou kytarou a velkou pomocnicí Fanynkou, která na toto setkání poctivě trénovala, vytvořili zpěvem melodií ze známých pohádek, skutečnou kouzelně- pohádkovou atmosféru. Děti zpívaly, tancovaly a pak se jako mávnutím kouzelného proutku zklidnily, při prvních větách příběhu o třech princeznách a kouzelném stromě, který se báječně hodil k páteční podzimní atmosféře. 

Moc děkujeme Fanynce a jejímu druhému tatínkovi Filipovi za muzicírování, čtení a hlavně za prima náladu, která vládla po celou dobu tohoto setkání!!!

                                                                                                     Vaši  Ježci                          

Dobrý den, srdečně Vás zdravíme a posíláme další report ze čtvrtého čtení, tentokrát v příjemném prostředí nově zrekonstruované hájovny v parku “Cibulka”. Tuto návštěvu nám umožnily zástupkyně občanského sdružení “Cibulačka” milé dámy p. Bartošková a p. Fléglová. Velice jim děkujeme za tuto příležitost a domluvili jsme se, že jistě nebyla poslední. Před vstupem do hájovny si děti vyslechly příběh o původu hájovny i celého parku a dozvěděly se, že věž v Cibulkách byla první rozhlednou v Praze.

Ve vnitřních prostorách měly děti přichystané “měkké” sezení s dekou a polštáři a malé občerstvení v podobě sušených a čerstvých jablíček, která nestačila ani zavonět a ihned po naservírování zmizela z talířů.

Babička Ivanka dětem přečetla pohádku s “Martinskou” tématikou z knihy “Čekání na Vánoce”, o první vločce, která právě na Martinův svátek padala k zemi a o tom, co všechno na své cestě viděla. Povídala si s dětmi o obsahu příběhu, jeho postavách a  jménech, která v něm zazněla, o “Martinské tradici” i nadcházející zimě a těšení se na nejkrásnější svátky v roce. Děti babičce společně stručně převyprávěly podstatu ” Martinské legendy” a zarecitovaly o Martinovi básničku. Po té si prohlížely dětské knihy z místní knihovničky a pohrály si s hračkami, které pro ně p. Bartošková nachystala.

Moc děkujeme všem, kteří se na tomto příjemném dopoledni podíleli- především dvěma milým dámám – babičce Ivance a p.Bartoškové.

                                                                                  Vaši Ježci

 

P.S. V souvislosti s touto návštěvou bychom Vás chtěli též oslovit s prosbou- kdo by mohl finančně podpořit koupi koberce pro prostory hájovny a případně i  dle dohody se zástupci sdružení “Cibulačka” koupi potřebného vybavení interiéru !!!!???. A kdo z Vás má možnost darovat hájovně dětské knížky z nichž už Vaše děti vyrostly!!!!!!???? Pokud se chcete a můžete do případné pomoci zapojit, p.uč. Petrásková Vám předá kontakt na zástupce o.s. “Cibulačka”. Děkujeme!!!!!!!!!!

 

 

Dobrý večer, opět se hlásíme s dalším příspěvkem s pohádkového čtení, tentokrát s kočičí tématikou. Ve čtvrtek 16.12. byla naším hostem neúnavná stálice v našem projektu- krásná a milá babička Viki. Jsme moc rádi, že ji máme a vážíme si její odhodlanosti s jakou přistupuje k této práci. Za svůj optimismus a bojovného ducha díky kterým překonává nepřízně osudu a hlavně obrovskou chuť být mezi dětmi si zaslouží náš obdiv a respekt. Přišla mezi nás s pohádkou ” O černé kočičce” s podtitulem “Svět není černobílý”,  z knihy “Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě”. Jak název napovídá měla pohádka silné mravní poučení, které děti dokázaly velmi snadno vyvodit. Po přečtení pohádky si s babičkou povídaly o kočkách, jejich chování, potravě, stavbě těla, jejich zvláštnostech. Protože je to zvíře dětem velice blízké a u nich oblíbené, neměly problém ani se závěrečnou kresbou, kterou jsme tentokrát pojali jako společné dílo klukovské a holčičí. Jak dopadl holčičí a klučičí pohled na kočičí svět můžete posoudit sami-obrázky visí na naší “Ježčí” nástěnce. Dopoledne jsme si všichni příjemně užili a dověděli se i zajímavé věci s kočičího světa. Moc děkujeme babičce Viki a už teď se těšíme na příští setkání.

P.S. Moc děkujeme i Vám, kteří spolu se svými dětmi vytváříte nádherné obrázky, které jsou též jmenovitě vystaveny i s poděkováním. A nebojte obrázky z nástěnky ukládáme do “vzpomínkové knihy”, rozhodně neskončí v odpadu byla by to velká škoda!!!!! Tak věříme, že Vás bude víc, co si udělají čas a společně s dětmi rozšíříte “knihu” obrázků!!!!! Děkujeme za spolupráci a podporu!!!!!

Vaši Ježci

 

Dobrý večer, opět se Vám hlásíme s další zprávou ze čtení, i když trochu opožděně. V pátek 24.11. mezi nás poprvé přišla maminka p. Barbora Komendová. Společně se svou dcerou Julinkou vybraly zábavnou knihu “Čertice Dorka”, která předznamenala nadcházející svátek sv. Mikuláše a s ním spojené “čertovské rejdění”. Kniha úsměvnou formou dětem přibližuje lidová rčení typu – “nosit dříví do lese”, “jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá”, ” venku se žení všichni čerti” ….atd. a vysvětluje jejich skutečný smysl, prostřednictvím příběhů, které zažívá hlavní hrdinka, neposedná čertice Dorka.  Na závěr každého příběhu je připraven nějaký obrazový úkol. Příběhy děti velmi zaujaly, vydržely jich poslouchat hned několik za sebou a závěrečné úkoly plnily s nadšením a plny očekávání, jaký úkol bude příště. Příjemné dopoledne jsme zakončili kresbou rozverných “čertích obrázků”, za něž si děti po právu nalepily vybranou samolepku.

Paní Komendové moc děkujeme, že za námi přišla a vytvořila spolu s Julinkou “pohádkově čertovskou atmosféru” a dokonce nám přislíbila možné pokračování nově navázané spolupráce. Děkujeme a těšíme se na Vaše další “čertí” pohádky !!!!                           

Vaši Ježci

 

Dobrý den, opět se Vám hlásíme z dalším reportem z pohádkového čtení. Dnes to bude opožděný report z předvánočního období. Moc se omlouvám, že píši až teď, ale o vánocích jsem nebyla na “příjmu” a pak jsem se nemohla nějak “rozjed”!!! Možná to znáte!?….. Před vánoci byly našimi hosty dvě milé babičky- paní Viki a paní Ivanka. Četly dětem pohádky s vánočními motivy a povídaly si s nimi o vánočních zvycích a o jejich toužebně očekávaných dárečcích. Babička Viki s námi stihla oslavit i narozeniny naší kamarádky Elišky a mohla s námi obdivovat a ochutnat nádherný “Ježčí” dort, který jsme s chutí ten den snědli, a pak se nám  ještě dlouho o usměvavých “Ježcích” z přímo pohádkového dortu zdálo( viz foto- to jsem vložila včas, tak jste se mohli potěšit i Vy….). S babičkou Ivankou jsme si pak zazpívali koledy, zahráli na nástroje a taky trochu zatancovali. Na obou setkáních, pak vznikly pohádkově- vánoční obrázky a všichni společně jsme si užívali předvánoční atmosféru plnými doušky.

Moc děkujeme oběma dámám, že nám pomohly svou přítomností a báječnou náladou vytvořit sváteční atmosféru a dodatečně jim touto cestou přejeme ze srdce hodně zdraví, elánu a životního optimismu, který dokáží předávat ostatním!!!!!! Krásný nový rok 2018, milé dámy a buďte s námi!!!!!

Vaši Ježci